Dominikánska republika je jednou z mála krajín Latinskej Ameriky bez trvalej dodávky (24/7) eletrickej energie, čo si v Európe reálne nevieme ani predstaviť. Verím, že ani väčšinová populácia v USA o tomto probléme asi ani len netušila až kým v roku 2015 nemuseli kôli výpadkom elektriny zrušiť záverečný 9-ty finálny zimný zápas šampionátu v baseball-e na čele s New York Yankee’s, keď v prvej polke zápasu dochádzalo k viacerým výpadkom na svetelných vežiach až sa nakoniec nepodarilo prúd obnoviť, zápas definitívne zrušili. Bolo to veľké fiasko elektrickým spoločnostiam a zároveň aj veľká inšpirácia pre zlepšenie infraštruktúry elektrickej siete na celom ostrove, hlavne pre vládnúcu garnitúru a jej sľuby do budúcna.
Podľa posledných informácií Bavaro pobrežie – Punta Cana by malo byť pod 24/7 permanentným prúdom, keďže tam bol vypracovaný projekt reštrukturizácie sieťe súkromnou spoločnosťou CEPM.
Napriek tomu, že cena elektriny je niekde okolo 12 DOP/1kW (0.25$ za 1kW) čo je okrem iného druhé miesto v zozname krajín s najdrahšou elektrikou. (Taliansko vyhralo #1 miesto s cenou viac ako 0.28$) cena nie je zďaleka jediný problem, ktorý pocítite v peňaženke. Top problémom z pohľadu obyvateľa sú tzv. „blackouts“, alebo po našom výpadky elektriny. Pretože nonstop 24/7 elektrina je len v hoteloch, rezortoch, apartmán-hoteloch a vilových rezidenciách, ktoré sú vybavené silnými generátormi napätia. Akonáhle dôjde k výpadku siete, nabehne dízlový agregát a do 10sec. fungujete sieť ďalej. V priebehu 1 bežného dňa oficiálne nejde prúd zhruba 2-4 hodín, preto ak bývate niekde „na samotke“ ďalej od civilizácie, treba mať naštudované ako je zabezpečený výpadok siete, aby ste sa potom nečudovali. Bežne to riešia v domoch 12-24V akumulátormi v sérii aby udržali kontinuálny prúd, ale zabudnite na klimatizáciu v týchto inkliminovaných časoch. Najhoršie na tom je, že výpadky nikto nevie predvídať kedy a koľko budú trvať a v prípade zlého počasia (hlavne v období dažďov viď počasie) je situácia s výpadkami oveľa kritickejšia.
Viac ako dve pätiny všetkej elektriny nakupovanej od energetických spoločností je stratené skôr, než sa dostane k spotrebiteľovi a to buď z dôvodu zlých podmienok siete alebo vysokého počtu nelegálnych napojení medzi energetickými zdrojom a koncovým užívateľom. Našiel som dokonca údaj že až 37% spotrebovanej elektriny nie je nikdy zaplatená.
Zásuvky
V Dominikánskej republike nezabudnite na rozdielne zásuvky ako v Európe. Sú podľa štandardu USA/Kanada, teda typ A a B čo je
Napätie je 110V a štandardná frekvencia je 60 Hz. Videl som tu aj apartmány s napäťím 220V, ale to je čisto ojedinelá záležitosť.